Rubriky
TOPlist
TOPlist

Říct, že jedeme na divoko znamená,  že  jedeme na místo,  které není určené pro kempování.  Není zde voda, WC, elektřina, žádné zázemí.  Obvykle to bývá zastrčený plácek, parkoviště ve větší vzdálenosti od  „civilizace“.  Tyto místa využíváme při dovolených  či při „toulacích“  víkendových cestách.  Jak pouze na přespání, nebo pokud je to možné, na nich strávíme den až dva.  Hodně je využíváme v Čechách v době letní sezony – prázdnin. To je potom oasa klidu proti přecpaným kempům.  Každý z karavanistů má pár takových míst v záloze.  Základem je chovat se na těchto místech ohleduplně a  když toto místo opouštíme, nesmí být poznat, že jsme tu byli. Pokud je v blízkosti obydlí  (příp. v zimě na horách správce parkoviště) první co uděláme, je že se ujistíme, zda je zde možné parkovat a že nebudeme vadit. Dá se říct, že téměř všude je to zakázané, ale v některých zemích tolerované. Např. Řecko, Itálie (ale jen někde), Španělsko,….  Kde bychom si to naopak vůbec netroufli je Chorvatsko-zde Vám mohou až zabavit auto a pokuty jsou hodně vysoké.

Něčím mezi kempováním na divoko a kempem jsou  stellplatzy – STPL .  Jedná se o plochy určené  pro krátkodobé parkování obytných aut.  Jsou značeny  modrou značkou  jako parkoviště a pod tím je obrázek obytného auta.  Najdete je jak ve městech, tak mimo.  Lze na nich vypustit a napustit vodu, vylít WC,  ponechat auto, přespat, připojit se na elektriku.  Některé jsou zdarma, jiné jsou placené, ale cena je nižší než v kempu. Hodně rozšířené jsou v západní Evropě. V Čechách je jich jen pár – seznam STPL v ČR. Na internetu najdete spoustu  odkazů – např.  ZDE

No a kemp je prostě kemp. K tomu není co psát. My se kempům nevyhýbáme a nezatracujeme je.  Někdy chce člověk prostě v klidu posedět, pogrilovat, setkat se s přáteli. A k tomu je kemp ideální (pokud není přecpaný)..  Máme rádi menší  a méně známé kempy,  či veřejná tábořiště.  Ale zabrousíme i do větších a známějších.   Záleží na situaci a na náladě.

2 Responses to “Na divoko, STPL nebo kemp?”

 • Jirka One:

  Zdravím a chválím. Pěkné přehledné stránky a zajímavé informace.

  Já na vyhledávání STLP používám http://www.camperonline.it/sosta-camper.asp

  Je to sice v italštině, ale v pohodě. Po rozkliknutí vybraného státu je nahoře vlevo odkaz “NUOVA RICERCA” a pak už to jde samo.

  Hodně výjezdů

  Jirka

  • admin:

   Díky za tip, o tomhle jsme ani netušili. Určitě využijeme.
   Přejeme také spoustu krásných výjezdů.
   Hrsčata

Leave a Reply

 

Slideshow