Rubriky
TOPlist
TOPlist

Tuhle otázku si určitě klade každý, kdo o karavaninku začíná uvažovat. Pokusíme se,  ze svého hlediska,  shrnout pro a proti.


Obytné auto

+ větší mobilita při cestách -  umožňuje rychlé přesuny a střídání míst

+ snazší manévratelnost – často se stane, že zajedete někam kam jste nechtěli, otočit či vycouvat je mnohem jednodušší s autem, než s dlouhou soupravou

+ lze jezdit i v zimě – samozřejmě to lze i s karavanem, ale pak už je lepší mít jako tahače  čtyřkolku. Navíc do spousty míst je v zimě vjezd s karavanem zakázán

+ možnost přespat mimo kemp či ve městě – auto je mnohem nenápadnější

-  vyšší  pořizovací cena a roční náklady

-  jednostranné využití vozidla

-  menší obytný prostor – my jezdíme 2, takže pro nás postačující, ale nedokážu si představit jezdit s malými dětmi – lépe řečeno – zabavit je v malém prostoru, když venku např. prší


Karavan

+ větší obytný prostor – ideální věc, pokud jezdíte s dětmi, ale i bez dětí

+ možnost nechat karavan na místě a autem podnikat výlety – my to řešíme kolama či skútrem, ale opět ..např. s 3 a 5 letým dítětem by to na kole šlo špatně a na motorce už vůbec ne :)

+ mnohem menší pořizovací cena

- menší zásoba vody

- menší odpadní nádrž

- více práce při příjezdu a odjezdu

- nižší rychlost


Určitě by se kladů i záporů našlo mnohem víc. Vždy ale záleží na tom, ujasnit si, jakým způsobem chci trávit dovolenou, jak často auto či karavan využiju, kam chci jezdit. Také na množství a věkovém složení posádky.  Otázkou je i možnost parkování, pokud nejsem zrovna na cestách.

Pokud budu mluvit za nás a naše zkušenosti, tak pokud bychom jezdili s malými dětmi-jednoznačně karavan. V éře odrostlých dětí – obytné auto.

Šťastnou ruku při výběru. A ať se rozhodnete jakkoliv-tak přejeme spoustu šťastně najetých kilometrů a krásně strávených chvil.

4 Responses to “Karavan nebo obytné auto?”

 • Jana:

  Už půl roku se rozhodujeme do čeho půjdeme. Díky za další pomocná vodítka.

  • Hrsčata:

   Jsme rádi, že jsme trochu pomohli. Přejeme ať se rozhodnete dobře a spoustu krásných zážitků a šťastných návratů.

 • Bombici:

  V obytku není vždytak málo místa. Záleží na délce celého auta a na dispozičním řešení. My máme dost místa, nic nerozkládáme a to u auta z roku 1996.
  Jde tedy spíše o volbu stylu cestování a jeho využití (jen léto, nebo i zima). Ani náklady nesjou nijak dramaticky větší. Pojistka na 2,5TD obytko je do 3 tisíc. Spotřeba při rychlosti do 100 km/h je asi 10 l. Rozdíl za tahounem bude, ale asi ne tak dramatický. Kdyby nebyla alkovna, bude menší spotřeba. No a osobně někam dojedu, nepoužívám kemp, tudíž nemusím nikde nechávat karavan a když, tak jedu na kole i s dětmi.
  Tudíž, co je nahoře psáno, je celkem pravda, ale skoro vše se dá přizpůsobit konkrétním zájmům.

  • admin:

   Ahoj, díky za reakci. Je to tak, jak píšeš. Každý má požadavky a možnosti jiné, ale vše se dá přizpůsobit. Vždy záleží na tom co preferuješ, jak máš velké děti, jaké vyžaduješ pohodlí a komfort, jestli zaparkuješ v kempu a využiješ jeho zázemí, nebo jedeš na divoko,…….našlo by se toho spoustu co ovlivní rozhodování do čeho jít. Každý názor a zhodnocení uvítáme. Čím více zkušeností a názorů…tím jednodušší :) rozhodování. Hrsčata

Leave a Reply

 

Slideshow