Rubriky
TOPlist
TOPlist
Proč forum? Pořád jsme přemýšleli, kam dát spoustu odkazů a zajímavostí, kterými se internet jen hemží. A přitom to oddělit od našich cest a zážitků, ale zase tak, aby to nezapadlo. Napadlo nás vytvořit fórum, aby bylo vše pohromadě a mohl by přispět každý. Přispívat může opravdu každý a není třeba registrace. TO JSME SI MYSLELI, ale bohužel. Pokud zůstalo forum nezabezpečené (tj. bylo možné přispívat bez registrace), tak forum našli spamovací roboti, kteří jednoduchou ochranu překonali. Takže jsme museli přistoupit k registraci. Pokud budete chtít něčím přispět a nebudete se chtít registrovat, použijte některou z možností v sekci NAPIŠTE NÁM. Díky

Vítejte Host 

Zobraz/skryj hlavičku

Vítejte, zadání příspěvku v tomto fóru vyžaduje registraci.

Stránky: [1]
Autor Téma:Rozhledna Slabošovka
admin
Administrátor
Příspěvků: 216
Permalink
Příspěvek Rozhledna Slabošovka
dne: January 20, 2014, 19:58
Citovat

Jedna z novějších českých rozhleden stojí na vrchu Slabošovka zhruba kilometr západně od obce Besednice mezi Trhovými Sviny a Kaplicí v jižních Čechách. Postavena byla před dvanácti lety.

K rozhledně vede pouze jedna cesta. Z náměstí v Besednici, kde se dá zaparkovat, je třeba vyrazit po svých po zelené značce, která na konci obce u božích muk pokračuje rovně. K rozhledně, jejíž silueta dominuje nedalekému lesíku, je ale třeba odbočit vpravo na polní cestu, která nás k ní dovede.

Vrch Slabošovka je vysoký 624 metrů, což je téměř o 250 metrů méně, než měří hora Kohout ve Slepičích horách. Právě hora Kohout, na kterém dříve stávala vojenská pozorovatelna, je po pádu komunismu volně přístupná návštěvníkům. Měla se stát útočištěm zamýšlené vyhlídkové stavby, o níž obec Besednice dlouhodobě usilovala.

Z rozhledny je krásný výhled, její zpřístupnění ale nebylo jednoduché.

Vrchol Kohouta má ale pronajatý Ministerstvo vnitra a to si rozhlednu na kopci nepřálo, kvůli nedalekým vojenským objektům, které by bylo možné z nově plánované rozhledny pozorovat. Besednici pak pomohla náhoda. Obdržela žádost o zřízení telekomunikační věže, se kterou souhlasila za podmínky, že na ní bude zpřístupněn vyhlídkový ochoz. A tak se také zjara roku 2002 stalo.

Celkově věž měří 35 metrů. Vyhlídkový ochoz je24 metrůnad zemí a je z něj výhled nejen na nedalekou Besednici. Jako na dlani tu návštěvníci mají vrcholy Slepičích hor, za nimi prokukují Novohradské hory, kostel v Soběnově a za dobré viditelnosti je možné spatřit i Alpy.

Na západě vystupuje Kaplická pahorkatina s dominantní horou Poluška s vysílačem a Blanský les s Kletí. V lese lze vidět i zříceninu hradu Pořešín. Na sever se otevírá daleký výhled do jihočeské a Stropnické pánve: Todeňská hora, Vápenický vrch, Lišovský práh, obec Ločenice, Borovany, Nesměň, Střížov. A konečně stranu východní zakončuje pás třeboňských lesů, před nímž se krčí město Trhové Sviny.

Zdroj: http://www.rozhlas.cz/kraje/cesko/_zprava/besednici-u-velesina-hlida-rozhledna-slabosovka-z-vrcholu-lze-spatrit-i-alpy--1305399

Stránky: [1]
Mingle Fórum by cartpauj
Verze 1.0.34 ; Stránka načtena za 0.038 vteřin.

 

Slideshow