Rubriky
TOPlist
TOPlist

Řecko

Termín :

11.- 24.6. 2009

Oblast:

střední Řecko

Cesta :

ČR (Praha) –Slovensko-Maďarsko (Szeged –přespání)-Srbsko-Makedonie-Řecko (Litochoro) a zpět dtto

Mýtné:

Slovensko – 10 € (měsíční dálniční známka)

Maďarsko-  16 € ( 2 x  4 denní dálniční viněta  po 8 €)

Srbsko – 106 € (2 x 53 € )

Makedonie – 19 € (cesta do Řecka  7 € a při cestě domů 11 € – nevíme proč, kategorie vozidla byla vždy stejná, ale hádejte se s nimi )

Řecko – 10 €

Celkem  mýto:

161 €

Obytné auto vždy (Srbsko, Makedonie, Řecko ) dávali do III. kategorie. Pro ty co jezdí s karavanem platí II. kategorie.

Postřehy z cest:

-průjezdy přes hranice byly bez problémů

-maďarští celníci při cestě zpět dělali u všech prohlídku (včetně nás )

-byla vyžadována zelená karta, měli jsme i potvrzení o zapůjčení  vozidla (je psané na firmu), ale nikde ho nevyžadovali

-maximální čekání na hranicích 10 minut

-vždy si chtěli prohlédnout koupelnu, skříň, alkovnu – zda někoho   nepašujeme?

- skoro celá cesta je po dálnicích, pokud ne – kvalitní silnice (až na pár   drobných vyjímek, ale ty jsou všude )

- časté měření rychlosti

- v Makedonii a Srbsku na dálnici leželi divocí psi

- při průjezdu Bělehradem nám, při čekání na červené, lezli na stupínek   cikánské děti a žebrali. Nakonec slezli i když nic nedostali. Ale byli   jsme    zamknutí a měli jsme vytažená okna. Doporučujeme.

- v Srbsku se dálnice na hodně místech opravuje – uzavírky a na nich    se měří vždy.

Celkem najeto:

4190 km

Průměrná spotřeba :

11,5 l

Vstupné:

v průměru 2 € na osobu , ale je-li spojeno muzeum s vykopávkami je to i 6 až 8 € na osobu.

Ceny:

potraviny – srovnatelné s námi.

restaurace – večeře pro dva, včetně piva a vína – od 18 – 35 € (záleží kde )

kemp – 17 € za noc, včetně elektřiny

nafta  – v průměru 0,9 – 1,30 € ( v Srbsku jsme brali u místní firmy a nechtěli vzít kartu. U nadnárodních benzinek není problém)

Dojmy:

Úžasná země s příjemnými lidmi. Splnilo se nám přání a vlastně to,  k čemu je obytné auto určené – ke  kempování na divoko ( v kempu jsme byli za celou dobu jednou a to v Kalambace, kde jsme udělali servis ). Pro Řeky nic nebyl problém. I jako řidiči byli velmi slušní a ohleduplní – i když jsme před cestou slyšeli jiné řeči.   Krásná krajina, památky, moře,  pobřeží.  Brzy se sem vrátíme. Chceme vidět víc a na delší dobu. Byla to nejkrásnější dovolená.


11. – 12. 6.

Ve čtvrtek se vydáváme v 15,00 hod. na cestu z Prahy. Jedeme po D1 směr Bratislava (dokonce jsem 50 km řídila)  a Maďarsko, kde v Szegedu chceme přespat u benzinky.  Ke spánku uléháme ve 23,30 hod.  V pátek v 7,30 hod. přejíždíme hranice do Srbska a jedeme přes Makedonii do Řecka. Hranice s Řeckem přejíždíme v 18, 30 hod. a jedeme směr Litochoro. Cestou míjíme požár na dálnici- nic příjemného okolo projíždět. Na útesy v Litochoru dojíždíme ve 21,15 hod. večeře, panáček a spát.

13.6.

V sobotu ráno vyrážíme směr Dion. Je zde velké muzeum a archeologický park. Vstupné do muzea jsou 3 € a na vykopávky také 3 € na osobu. Po muzeu dáme vynikající oběd v taverně hned vedle muzea a zbytek odpoledne strávíme na fascinujících vykopávkách. Je to úmorné, je velké horko, ale stojí to za to. Bohužel v muzeích a ve vnitřních pamatkách se fotit nesmí.  Při odjezdu mineme odbočku a vlastně omylem nacházíme místo na pláži u vesničky Kalyvia. V okolí se ptáme místních zda nebude vadit, když tu na dva dvě noci zakempujeme. Nevadilo a spřátelilo nás české pivo.

14. 6.

Neděli se rozhodujeme prolenošit u moře. Na pláži nás je asi 8 a to možná přeháním. Domácí nám nosí ochutnat ouzo, saláty a grilovanou zeleninu. Vše bylo výborné. My jim můžeme dát jen pivo, ale jsou rádi. Samozřejmě, že se  při opalování spálíme. V okolí se potuluje asi 5 toulavých psů. Prý neublíží. Stejně to ale není příjemný pocit. Poznámka: Zjistili jsme, že nám funguje čidlo na omamné plyny. A jak? Chcete-li to zjistit, vezměte repelent a uvnitř bydlika se postříkejte a pak vyjeveně koukejte co to vřeští. A když jsme u toho, pár komárů tam bylo, ale šlo to.  Nedivíme se, že v Řecku je tolik požárů. Řekové přijeli, na suché trávě si rozdělali oheň, opekli maso, zdusili jej a odjeli. Další si rozdělali oheň na pláži a aniž by ho uhasili, odjeli. Protože začal foukat vítr, radši jsme vzali kýbl a šli to uhasit. Nějak jsme to nechápali.

15.6.

V pondělí ráno sedáme do auta a jedeme směr Vergína. Je zde hrobka Filipa II. – otce Alexandra Velikého.  Je to nádherné. Hrobka je ukryta v kopci, vnitřek je klimatizován. Působivý je zachovalý vstup do hrobek, ohromující je celý zachovalý poklad s kterým byl vládce pohřben. Vstupné je 8 € na osobu. Škoda, že nešlo fotit.  Po prohlídce a obědě vyrážíme směr Kalambaka- kláštery v Meteoře. Jedeme po dálnici směr Ioánnina a pod Trefenou sjíždíme starou cestou do Kalambaky.  Zdoláváme velké převýšení, zatáčky, prudké stoupání, ale nádhernou krajinu. Večer se ubytováváme v kempu Gardena na začátku Kalambaky, hned pod kláštery.

16.6.

V úterý ráno vyjíždíme do skal na prohlídku klášterů. Původně zde na skalách stálo 24 klášterů, dnes je jich 6. Tuhle prohlídku by si neměl nikdo nechat ujít. Vstupné do jednotlivých klášterů 2 € na osobu.  Odpoledne se vracíme zpět do kempu. Hupsneme do bazénu, dáme jídlo a večer jedeme na Alžbětě do městečka na frappé.

17.6.

Ve středu ráno uděláme servis a odjíždíme z kempu. Platíme 34 € za dvě noci.  Cestou na Larissu nakoupíme zásoby (hlavně víno- vynikající je  víno Retsina, které obsahuje pryskyřici z halabské borovice) a jedeme směr Stomio, kde doufáme si tak 2 dny odpočineme. Odpoledne dojíždíme do Stomia, dáme si oběd, já si jdu lehnout na krásnou písečnou pláž a Karel sundavá Alžbětu, aby objel okolí a našel místo na kempování. Moře je tu nádherné, jen ta medůza mě vyděsila. Koukali jsme na sebe hodně vyděšeně a nakonec jsme každá odešla na jinou stranu. Já rychleji.  Po 2 hodinách se Karel vrátil. Krásná místa našel, ale to by náš bydlik musel být čtyřkolka-všude písek. Nakonec zariskujeme a zůstaneme na parkovišti u pláže ve vesničce. Buď nás vyhodí nebo ne. Nevyhodili.

18.6.

Ve čtvrtek nás vzbudí silný vítr. Fouká skoro celý den, moře bylo hodně rozbouřeně, z válení se na pláži není nic. Pozorujeme kluky na kitech na moři. Vítr je zvedá až do výšky tak 5 metrů. Krásná podívaná. Odpoledne jdeme na procházku po okolí  a na víno. Večer, když se vítr uklidnil tak blbneme v moři a grilujeme. Večer jsme po dlouhých letech viděli světlušku.

19.6.

Pátek začal krásně. Podařilo se mi vzbudit brzy a nafotit východ slunce. Celý den jsme prováleli na pláži – počasí se umoudřilo. Večer přijelo 6 aut kočovných cikánů, vykoupali se ve vaničce na parkovišti, pak v tom vyprali prádlo a pověsili na šnůry mezi stromy, pustili muziku, v deset večer zalehli a ráno byli fuč. My se trochu báli. Ale přežili jsme.

20.6.

V sobotu ráno odjíždíme směr Olympská riviera. Chceme ji vidět. Vjíždíme do Nei Pori a hned odjíždíme. Člověk na člověku, řvoucí muzika, stánky. Nějak  nás to po týdnu naprostého klidu vyděsilo. Jedeme na pevnost v Panteleimonosu. Trochu zabloudíme v kopcích, kde i bydlik nechce jet na dvojku a silnice je široká maximálně na jedno auto, ale vyhlídky stojí za to. Podaří se nám otočit a dojet správně. Prohlídku pevnosti doporučujeme. Vstupné 2 € na osobu. Odpoledne jsme našli pěknou pláž na konci Leptokárie.  Sice kousek od nás jsou pláže v obležení turistů, ale myslíme si, že budeme mít klid. Neměli jsme. Večer, když pustili muziku, skáčeme do auta a přejíždíme na klidné útesy u Litochora. No klidné byli do 6 hod. do rána, kdy se obrátil vítr a muziku z diskoték nesl tak, jako kdyby vyhrávala vedle nás. Ale za hodinu skončili a my spali dál.

21.6.

Neděle-poslední den v Řecku. Jedeme do Litochora. Chceme jít trochu do hor. Ale nějak jsme utahaní a nakonec to skončí jen celodenní procházkou po městečku a okolí. Naposledy se v kavárničkách naobědváme a navečeříme, dáme víno a odjíždíme přespat na poslední noc do Kalyvii.  Začne pršet a bouřit, ale trvá to jen chvilku. Místní nás nadšeně vítají jako vlastní, mrzí je, že odjíždíme. Dáme poslední posezení s výhledem na moře, víno a spát.

22.6.

V pondělí odjíždíme z Litochora v 7,45 hod. stejnou cestou- tedy přes Makedonii, Srbsko a ve 22,15 hod. stavíme před Budapeští na pumpě ke spánku. Cesta bez problémů, jen od Řecka celou cestu prší.

Comments are closed.

Slideshow