Rubriky
TOPlist
TOPlist

Turecko

Tahle země  byla pro nás (Hrsčata) velkou neznámou.  Ne pro Apaluchy, ti jsou zde jak doma :)  Přiznám se, že jsme nevěděli co od ní čekat.  Turci nemají dobrou pověst a člověk žije v zajetí předsudků.  Tak i my.  A jsme rádi, že jsme mohli změnit názor.   V prvotním plánu bylo Turecko jen tranzitní zemí s jednodenní  zastávkou v Istanbulu a pak kolem Černého moře do Gruzie. A zpět. Ale to se změnilo poté, co jsme se nedostali do Azerbajdžánu. Najednou jsme měli 5 volných dnů.  A co s nimi?  Hanu napadlo  splnit si přání a jet se podívat do Goreme, které je nejlepší navštívit mimo hlavní sezonu,  nejen z důvodu menšího množství lidí, ale hlavně přijatelného počasí neb se jedná o údolí, kde je v létě nedýchatelno. A my si zase splnili přání vidět vnitrozemí Turecka a  současně se poflákat 2 dny na krásných tureckých plážích.  Oboustranná spokojenost :)
Turecko je islámská země. To nejvíce pocítíte na severu a východě Turecka, kde není turismus tak rozšířený. Pokud se ale chováte dle jejich pravidel není problém,  ale stačí jít nevhodně oblečen do obchodu a jste vykázáni. Z toho plynul určitý pocit  ”nesvobody”.  Ten trochu zmizel v okolí Efesu, které už přece jenom je více zasažen turismem a tolerantnější.    
Ale co nás nejvíc překvapilo byla velmi kvalitní turecká silniční síť.  Málokde byla dvouproudá silnice a když už, tak se vedle budovala nová široká silnice či dálnice. A téměř všude byl kvalitní povrch. Skoro každé  město má  obchvat. A jezdit v horách bylo prostě lahůdkou. 
Všude se buduje.  Nejsou vyjímkou města s počtem obyvatel nad milion.  U každé cedule s názvem města je uveden počet obyvatel a mnohdy jsme se po vysílačce dohadovali, zda jsme správně spočítali počet nul :)  Města jsou čistá a  dle nových obytných budov se rychle rozrůstají. Je vidět, že turecká ekonomika velmi rychle roste. 
Turecko v nás zanechalo velký a rozpuruplný dojem. Ale určitě kvůli památkám a krásným plážím se sem vrátíme.
V Istanbulu na STPL jsme se potkali s manželi z Česka. Bylo jim k 7O  (jak řekli), ale vůbec na to nevypadali.  Naprosto nás dostali, když jsme se dozvěděli, že před dvěmi lety zde byli na motorce s přívěsem. Nyní už ze zdravotních důvodů jezdí bydlikem. Neuvěřitelně vitální a obdivuhodná dvojice. Takhle bych chtěla být v jejich letech čilá. Klobouk dolů.

V Turecku se domluvíte občas angličtinou, ale nejpoužívanější byla řeč těla :)

Karty berou všude.

Turecko je drahé, nejen potraviny , ale hlavně nafta (cena se pohybovala v rozmezí 45-50 Kč za litr. 

Silnice jsou velmi kvalitní a dálnice  placené (viz článek cesta). 

Čerpací stanice jsou velmi časté a jsou všude. 

Lidé jsou velmi příjemní, ale ne tak otevření jako v Gruzii a Armenii. 

Pokud jsme jeli transit, nebyl problém přespat na benzince, příp. sjet mimo a najít pěkné místo.  

V turistických lokalitách už je problém najít pěkné místo např. u moře.

Jsou zbudovány  STPL – ceny námi navštívených – 330 Kč za den (Istanbul), 15O Kč (Samsun), 250 Kč (Dikili) 

Navštívená místa: 

město Istanbul

město Samsun a opravna vozů Fiat (viz. cesta)  :)

město Rize

Goreme

město Selčuk

město Edirne

Po Turecku už nás čekala jen cesta domů. Putování po Gruzii, Armenii a Turecku patří mezi naše TOP zážitky. Velké díky patří Karlovi, Haně a Patrikovi z Expedice Apalucha za přípravu cesty a za milou společnost celý měsíc. Bylo to moc fajn a třeba zase někdy …….  :) 

 

 

 

Leave a Reply

 

Slideshow