Rubriky
TOPlist
TOPlist

Armenie

Tuto zemi jsem si prostě zamilovala. A nejen já, ale i ostatní. Je nádherná, divoká, nespoutaná. Ještě dnes když zavřu oči, tak tu nádheru vidím. Sice občas máte pocit (zvlášť v horách), že jste se přenesli do jiného století, ale to k Armenii patří.  Lidi jsou tu neskutečně milí, ochotní a tolerantní. Nic není problém. Můžete si stoupnout s bydlikem, kde se Vám líbí.  Zeptají se, zda je vše v pořádku, přinesou k snídani chřest a vajíčka. Doporučí kam zajet, kde přespat.   Je to karavanistický ráj.  Až teda na stav silnic (ten je žalostný) a ohromný nepořádek. Všude se válí odpad. To jsou dvě věci, které kazí celkový dojem. 

Pod klášterem Haghpat jsme se potkali s Lubošem a Pepou, kteří jeli s “kachnou” (Citroën 2CV)  a měli podobnou trasu jako my.  Správní cvoci. Bylo to krátké, ale velmi příjemné setkání. Potkali jsme se ráno, ale už večer jsme je viděli vyjíždět ke klášteru. My si mysleli, že to jsou bláznivý francouzi a oni si mysleli něco o všudepřítomných holanďanech :)  

Domluvíte se nejvíce rusky. 

Platební kartou tady prakticky nezaplatíte.

Nakoupíte  vše ve výborné kvalitě a za třetinovou cenu. Ani se radši nebudu zmiňovat o koňaku ……a že padlo lahví :)  

Vstupy do památek a monastýrů jsou zdarma.

Kempy tady nejsou.  Vše na divoko. 

Vodu načerpáte na “každém kroku” . Všude jsou studánky a kohoutky  s čistou pitnou vodou. 

Nepotřebujete víza, ale musíte na hranicích proclít auto a zakoupit strachovku (zelenou kartu) – za vše zaplatíte 156 dolarů. 

Čerpací stanice – časté (cena za naftu 23-25 Kč/l), platit se musí hotově.

Vzhledem k hornatému terénu, jsou hroby umístěny hned vedle silnic.

Na cestu je dobré mít v pořádku brzdy. Jedete neustále nahoru a dolu.  Takhle často jsem zalehlý uši (z rychlých sjezdů z vysokých nadmořských výšek) ještě neměla.

Navštívená místa:

monastýr Haghpat 

monastýr Sanahin 

jezero Sevan 

klášter Noravank 

Khor Virap pod Araratem 

Jerevan 

 

3 Responses to “Armenie”

Leave a Reply

 

Slideshow